Какво трябва да знаете за оцветяванията и петната по зъбите?
Притеснявате се от усмивката си? Забелязвате промяна в цвета на зъбите си и странно оцветяване, които са се появили изведнъж?
Петната по зъбите са често срещан стоматологичен проблем, който може да засегне всеки. Причините са различни – от консумацията на различни храни и напитки до напредване на възрастта. Различни фактори могат да причинят и обезцветяване като тютюнопушене, приемане на лекарства за хронични проблеми и увреждане на зъбите.
Най-голямото неудобство е, че тези промени се отразяват на визията на зъбите Ви. Ако мечтаете да възвърнете красивата си усмивка, тази статия е точно за Вас! В нея ще обърнем внимание на видовете оцветявания и какво трябва да знаете за тях.
Защо постоянните зъби може да започнат да се клатят при възрастните?
Разклатеният зъб не е голяма работа, когато си дете и с нетърпение очакваш посещението на Феята на зъбките. Тази промяна е положителна и символизира навлизането в един нов етап от живота. Но, ако сте минали този период, това събитие е по-скоро сбъднал се кошмар.
Има много фактори, които могат да доведат до разклащане на зъб при възрастните. Лоша устна хигиена, напреднало заболяване на венците, травма и дори бременност. Има шанс да спасите зъба, но всичко зависи от причините.
Разбира се, при такива симптоми е задължително да посетите Вашия зъболекар. А, докато пътувате, в тази статия ще Ви споделим причините и как да забележите този проблем навреме.
Как да се справите с болка във венците? – 2 част
Венците са мека, месеста тъкан, която поддържа и защитава зъбите. Болката в тях може да е както моментно неразположение, така и признак за дразнене, инфекция или нараняване на венците или зъбите. Повечето хора си обясняват раздразненията като временно неудобство и не бързат да се консултират със зъболекар, но понякога това е симптом за сериозен проблем.
В предната част на статията Ви споделихме възможните причина за болка във венците. Днес ще продължим темата като Ви помогнем да се грижите правилно за венците си, как да се справите с неразположението и кога е време да потърсите професионална помощ.
Как да се справите с болка във венците? – 1 част
Много хора обръщат внимание на усмивката си, когато ги заболи зъб, но забравят да се грижат правилно за венците си. В предната статия обърнахме внимание на заболяванията, които могат да ги засегнат, какви са причините и симптомите.
Истината е, че много неща може да причинят болка във венците, но не всички изискват посещение при зъболекар. Възпалените венци могат да са признак, че натискате прекалено силно с четката, когато ги миете. Друг път причината може да е лошо направена протеза или раздразнение от брекети. Разбира се, раздразнението би могло да се дължи и на сериозен проблем, изискващ лекарска помощ.
Не знаете как да облекчите възпалените венци? В тази статия ще Ви помогнем да разберете дали трябва да посетите професионалист и как да се справите с възпаленията.
Кои са най-често срещаните заболявания на венците?
Често забелязвате кръв, когато миете зъбите си? Венците Ви са зачервени и лесно се подуват след хранене? А знаете ли, че има много заболявания, които могат да ги засегнат?
Истината е, че заболяванията на венците са основната причина за загуба на зъби при възрастните. Много хора имат различни симптоми като възпаление, подуване, кървене, лош дъх, отдръпване на венците и много други. Те прогресират бавно, но сигурно и след време се превръщат в сериозен проблем, който може да наруши качеството Ви на живот.
Редовното посещение при зъболекар и правилната хигиена могат да Ви помогнат да се предпазите! В тази статия ще Ви запознаем с причините и симптомите, на които да обърнете внимание.
Зъбобол – голям проблем или симптом?
Много хора се страхуват от зъболекари и отлагат посещението при тях до последния момент. За съжаление, понякога болката в зъбите е толкова силна, че е задължително да й обърнете внимание. В някои случаи обаче, зъбоболът може да е признак на съвсем различен проблем и това е да е сигнал за Вас да обърнете внимание на здравето си.
Интересен факт е, че денонощно Вашето тяло Ви изпраща съобщения и Ви уведомява, когато сте гладни и е време да хапнете, да си починете или да си набавите енергия. В тази статия ще разгледаме болката в зъбите като симптом и ще Ви споделим с какво е свързана тя.
Въпреки че не е приятно, болката в зъбите и венците е начин тялото Ви да каже, че трябва да обърнете внимание на оралното си здраве. Има няколко причини, поради които можете да чувствате венците си раздразнени, а зъбите болезнени. Разбира се, най-добрият начин да го предотвратите, е да посещавате Вашия зъболекар за профилактични прегледи.
Как да се грижите за зъбите си през празниците?
Остават по-малко от 10 дни до Коледа! Ние вече нямаме търпение да се насладим на любимата празнична музика, да се разходим под светлините на улиците и да прекараме повече време с любимите си хора. Ако и Вие сте нетърпеливи да се отдадете на празничната еуфория и храна, уверете се, че не пренебрегвате зъбите си!
Да, празниците са прекрасна предпоставка да похапнете всичките си любими ястия, десерти и напитки, но това може да се отрази на денталното Ви здраве. Според последните проучвания, по време на коледните празници много хора увеличават приема на захар. Тя се съдържа не само в десертите, а и в газираните напитки, сокове и дори алкохола. Затова е много важно да обърнете допълнително внимание на зъбите и венците си, ако не искате да посрещнете новата година на зъболекарския стол.
Трите най-често срещани грешки при миене на зъбите
Миете зъбите си по два или три пъти на ден? А може би след всяко хранене? А знаете ли, че за повечето хора това е рутина и изобщо не се замислят дали го правят правилно?
Повечето зъболекари обръщат внимание, че не е достатъчно просто да използвате паста с флуорид, да миете зъбите си по 2 пъти на ден за 2 минути. Начинът, по който го правите, също е много важен. В противен случай по зъбите Ви ще се образува плака, която ще допринесе за развитието на кариеси и проблеми с венците.
Избирането на грешната четка за зъби се оказва най-големия проблем на повечо хора. Тук е много важно Вашата четка да може да достигне до всички повърхности, за да ги почисти.
Затова най-подходящи са четките с меки косми. Причината е, че влакната им мога да се огъват и да достигат в пространствата между зъбите. Меките влакна почистват много по-ефективно от твърдите. Освен това, твърдите могат да износят структурата на зъба или да повредят емайла.
Детските зъби са по-добре защитени със силанти
Неведнъж сме имали малки пациенти с множество кариеси на дъвкателните повърхности на млечните или постоянните зъби. В тези случаи целта ни е била не само да излекуваме инфекцията, но и да предпазим зъбите от изваждане.
Разбира се, най-добрата профилактика е редовното посещение при зъболекар.
Често родителите се успокояват с факта, че зъбите на детето им са млечни и не е нужно да се задълбочават в грижата за тях. Това се превръща в лош навик и при появата на първите постоянни зъби след 6-тата година. Така, под въздействие на плаката и бактериите, върху тях могат да се образуват дълбоки фисури, които да останат незабелязани.
Важно е да знаете, че в ранна детска възраст зъбите все още са с малка минерализация. Този процес отнема около десетилетие и през това време детските зъби се нуждаят от допълнителна защита. Следователно дори да контролирате грижата за тях, това няма да е достатъчно!
Какви са предимствата на денталните импланти?
Имате липсващи зъби? Не смеете да се усмихвате, защото се притеснявате какво ще кажат хората? Имплантологията е най-доброто решение за Вашите проблеми!
Зъбният имплант е изкуствен зъбен корен, който се поставя в челюстта, за да носи възстановен зъб или мостова протеза. Той изглежда и се чувства като истински зъб и може да издържи цял живот, ако се грижите правилно за него.
Едно от най-големите предимства на импланта е, че той възстановява напълно дъвкателната сила. Повечето пациенти не могат да направят разлика между естествените си зъби и имплантите. Те могат да се хранят напълно нормално, да ги мият и да ги почистват с конци за зъби.