Най-големите заблуди за нашите зъби
Намери доктор

Най-големите заблуди за нашите зъби

септември 1, 2016
Зъболекар - зъби

За да посетя зъболекаря си трябва да имам болка

Всъщност много от заболяванията в устата започват безсимптомно, включителни и без болка, и се откриват единствено след профилактичен преглед. Нормално е да посещавате стоматолога си веднъж или два пъти годишно за преглед и професионално почистване на зъбите, когато могат да се открият кариеси в начален стадий, да се оцени състоянието на наличните пломби, мостове и корони, както и здравето на венците. На всеки 2 години е нужно да се прави панорамна рентгенография, за да се проследи нивото на костта при пародонталните заболявания, както и състоянието на депулпираните (”мъртви”) зъби, около които нерядко се образуват грануломи и кисти без това да е съпътствано с някакви симптоми. Зъбите, за разлика от другите тъкани, нямат способността да регенерират и възстановяването им е възможно единствено по изкуствен начин. Напредването на зъбното разрушаване е съпроводено и с по-голям обем манипулации нужни за възстановяването му, така че ранната диагностика води до по-малки намеси, какво и по-малки загуби на здрава тъкан.

Tъмната раса има най-белите зъби

Колкото и парадоксално да звучи, това съвсем не е вярно и е плод на оптическа илюзия. Ключът към “изключително” белите зъби на тъмната раса е в огромния контраст между цвета на кожата и този на зъбите. Всеки е забелязъл, че лятото, когато се сдобием с тен на лицето, зъбите започват да се открояват много по-осезаемо, макар да не сме ги избелвали. Освен това тъмната раса има не само по-тъмен цвят на кожата (който се дължи на по-голямото количество кожен пигмент – меланин), но съдържа и пигмент във венците, които не са розови, а с кафеникав цвят, което допълнително засилва контраста.

Предните зъби са по-важни от задните

Безспорен факт е, че предните зъби имат огромна естетична роля и участват във формирането на целия облик на човека, но това не ги прави по-важни от задните зъби. Те на свои ред са незаменими, тъй като осъществяват една от основните функции на устата, а именно сдъвкването на храната, затова и се наричат дъвкателни. Липсата им драстично нарушава обработката на храната и рефлектира негативно върху цялата храносмилателна система, променя се профила и вида на лицето, тъй като бузите хлътват навътре и придават по-възрастен вид на човека.

Млечните зъби не се нуждаят от лечение

Ролята на млечните зъби често се подценява, а това може да има дълготраен ефект за развитието на лицевите кости, както и за правилния пробив на постоянните зъби. Млечните зъби са доста по-слаби и по-лесно развиват кариес, децата често пропускат да си мият зъбите или не го правят достатъчно добре, ядат доста и безразборно сладко – това единствено може да ни подскаже, че е нужно те да бъдат преглеждани по-често при зъболекар. Тъй като инициативата рядко ще бъде тяхна, това е ангажимент за който родителите трябва да мислят и да водят децата си най-малко 2 пъти годишно на профилактичен преглед.

Не е проблем ако пропусна да си измия зъбите

Миенето на зъбите е хигиенен навик също толкова важен колкото и цялостната лична хигиена. Доказано е, че над 70% от хората не мият правилно зъбите си, тъй като пропускат да го правят редовно, не използват правилни движения, не ги търкат достатъчно продължително. Достатъчно е да миете зъбите си 2 пъти на ден – сутрин след закуска и вечер преди лягане, използвайки четка и паста за зъби в продължение на минимум 3 минути. Зъбите имат няколко достъпни за почистване повърхности и е нужно всички те да бъдат почистени – външната стена (откъм бузите), вътрешната (откъм езика и небцето) и дъвкателната. Междузъбните пространства също се почистват задължително и това става с помощта на конец за зъби. Четките за зъби, без значение от вида и разположението на снопчетата, не почистват ефективно междузъбните пространства, там се задържа храна и именно това е причината повечето заболявания на венците (гингивит, пародонтит), както и кариеса, да започват от там.

“Развалените” зъби се вадят

Да, това е било така, но преди няколко века, когато пътуващи зъболекари са ходели от град в град , за да вадят зъби или това се е правело от бръснар или знахар. Спорно е изобщо дали “ваденето” на зъби може да се нарече лечение, тъй като целта на стоматологията е да съхрани във възможно най-добър вид естественото съзъбие на всеки един. Преценката дали и кога един зъб да бъде изваден е една от най-трудните и отговорни. Във всеки един случай, когато се стигне до “вадене” на зъба е добре да се посъветвате с няколко колеги, тъй като над 20% от зъбите, които са извадени, е могло да бъдат лекувани и запазени. Важно е да запомним, че ваденето на зъби не е лечение и след тази процедура цялостта на зъбните редици трябва да се възстанови максимално бързо или чрез заместване на изгубения зъб с имплант или чрез изработването на мост. Ако това не се случи костта в мястото на извадения зъб атрофира (поради липса на функция), съседните на дефекта зъби се разместват, а срещуположния зъб прораства. Смята се, че изгубен зъб трябва да се възстанови в период от около 3 месеца след изваждането му.

Пародонтитът (Пародонтозата) не се лекува

Пародонтитът е лечимо заболяване, ако се започне своевременно и подходящо лечение. Това заболяване започва в зряла възраст, но днес има тенденция да се среща при все по-млади хора. Появата му се дължи на много фактори – хормонални, бактериални и имунни и се характеризира с бавно хронично развитие с фази на застой и активност. Води до прогресивно резорбиране на тънката кост около зъбите с постепенното им разклащане и разместване. Ако загубата на кост е малка и заболяването е в начален стадий, то може да се повлияе благоприятно с поставяне на костнозаместителни материали. При адекватна намеса и лечение заболяването се стопира и се поддържа в тази фаза десетилетия наред.

Има ваксина против кариес

Все още няма единно мнение кои са всички фактори отговорни за появата на кариес. Разбира се, според най-разпространената теория, за това са отговорни бактерии населяващи устата, които имат способността да се задържат по зъбите и да разграждат захарите съдържащи се в храната до органични киселини. Те на свои ред атакуват емайла и постепенно успяват да го преодолеят. Това даде основания да се мисли в посока на откриване на ваксина, способна да ни имунизира срещу патогенните бактерии отговорни за развитието на кариеса. За жалост подобна ефективна ваксина не е разработена.

На преклонна възраст се появяват нови зъби

Твърди се, че на преклонна възраст някой хора се сдобиват с новопробили постоянни зъби. Това, разбира се, е невъзможно, тъй като зародишите на всички зъби се залагат в челюстите още по време на ембрионалното развитие на човека, а самите сме бозайници, което ни определя като “дифиодонтни”, т.е. такива с две съзъбия – временно и простоянно.

Leave a Comment