Намери доктор

Мъдреците, болезнено наследство от миналото

август 29, 2016
За мъдреците - Дентални центрове - Фармадент

Мъдреците са наследство от праисторическото минало на хората. Те са били необходими за сдъвкването на суровата растителна храна, която съставлявала менюто на древните хора. В процеса на еволюцията обаче, човекът започнал да яде все по-мека храна (първо сготвена, а впоследствие и рафинирана), мъдреците се оказали излишни, а челюстта започнала да намалява. Днес тя е с 10-12 см. по-малка от тази на нашите предци. Въпреки това по-голямата част от хората продължават да имат зачатъци на тези големи кътни зъби, които в някои случаи се развиват, а в други не. За тях обаче в челюстта място вече няма, затова в болшинството случаи причиняват болка и усложнения.

Основният проблем е, че мъдреците нямат предшественици сред млечните зъби.

А когато се появят – обикновено между 18 и 25- годишна възраст, челюстта вече е твърда и напълно оформена. Затова често „търсейки си място под слънцето” или по точно в устата, тези осми подред зъби растат на криво. При такова отклонение обикновено мъдрецът „засяда” в челюстта и не може да се покаже на повърхността. Под т. н. шапка от венеца попада храна, която няма как да се изчисти и се превръща в чудесна среда за развитие на микробите. Започва възпаление на околната тъкан, чиито признаци са подуване, болка и изключително неприятна миризма, заради гнойния процес. Организмът често реагира на инфекцията и с повишена температура, подуване на лимфните възли и главоболие.

При появата на тези симптоми трябва без протакане да потърсим стоматолог, тъй като възпалението може да засегне и костната тъкан.

Болката е толкова силна, че до стоматологичния преглед се налага приема на обезболяващи.

Допълнително облекчение носи промивката на устата с разтвор на морска сол и вода (по 1 чаена лъжичка на чаша вода).

Лечението на възпалението се състои в разрязване на слизестта „шапка”, за да може гнойта свободно да изтече и мястото да се почисти. Ако обаче състоянието се повтори, наложително е мъдрецът да се извади.

В други случаи мъдреца се отклонява към седмия зъб, като по този начин травмира както него, така и оказва натиск върху всички останали зъби в реда, които се струпват напред. Процесът обаче започва много преди пробива на мъдреца и за да се установи трябва да се направи рентгенова снимка.

Още един проблем при мъдреците е лесно развиващия се кариес. Тъй като зъба е труднодостъпен, ежедневното миене с четка и паста не е достатъчно да отстрани насъбраната плака. Понякога емайлът на мъдреца е увреден още преди поникването – по време на срязването на слизестата „шапка”. Всичко това води до лесно развитие на кариес. Ако мястото не позволява качествено поставяне на пломба, по-добре болния зъб да се отстрани.

Изваждането на мъдреца обаче също крие риск от усложнения.

На мястото остава рана, която заздравява трудно, заради анаеробните бактерии в устата и постоянния прием на храна. За да се предотврати появата на инфекция, стоматологът обикновено предписва профилактичен курс с антибиотици, който натоварва целия организъм.

Понякога изваждането на мъдреца води до временно вцепеняване на долната челюст, което е изключително неприятно. За щастие в повечето случаи чувствителността се възвръща до няколко дни. Все пак изваждането на здрав, правилно израстващ мъдрец е неоправдано. Отстраняването му се налага само, ако застрашава здравето на останалите зъби или венеца.

Leave a Comment

дентални центрове Фармадент Варна

Уважаеми пациенти,

Денталната ни клиниката на бул. „Съборни” 40 няма да работи по случай Денят на Независимостта на България!

Може да се възползвате от нашите услуги на адрес:

„Генерал Колев” №8 със следното работно време: 22.09 - 08:00 - 22:00 часа.

тел.:052/ 61 41 01

моб.: 0879/ 61 00 06 и 0879/61 00 07

Бъдете здрави!