Съдържание:
- Защо зъбите пожълтяват?
- Какво представлява избелването на зъбите?
- Защо да изберете професионално избелване на зъбите?
- А Вие, искате ли да върнете красотата на усмивката си?
Ако често се поглеждате в огледалото и се чудите какво е станало с красивата Ви усмивка, може би причината е промяната в цвета на зъбите. Тъй като пожълтяването им може да се случи постепенно, е лесно да бъде пренебрегнато.
Тази промяна може да повлияе не само на увереността Ви, а и на начина, по който се възприемате. Дори може да се чувствате така все едно сте загубили най-добрия си приятел. За щастие – това не е признак на сериозно медицинско състояние и може да бъде коригирано чрез съвременните технологии за избелване на зъбите.
Независимо дали просто искате да научите как да подобрите рутината си или да направите първите крачки към промяната, тази статия е точно за Вас. В нея ние, от дентален център Фармадент, ще сравним избелването в домашни условия и при зъболекар.
Защо зъбите пожълтяват?
Ярката усмивка е по-ценна и от най-скъпите аксесоари. Тя може да направи чудеса за Вашето самочувствие и външен вид. Въпреки това, много хора се борят с пожълтяването на зъбите. То може да засегне хора от всички възрасти включително и децата. Причинява се от множество фактори като:
Генетика
Цветът и дебелината на емайла – външния защитен слой на Вашите зъби, до голяма степен се определя от Вашите гени. Някои хора наследяват гени, които водят до естествено по-тънък емайл или до такъв с по-жълтеникав оттенък
Дентина
Генетичният състав на дентина – слоя под емайла, също може да повлияе на цвета на зъбите. Докато емайлът е отговорен за белия цвят, то дентинът има естествен жълтеникав или кафеникав оттенък. С течение на времето, поради различни фактори като възрастта, износване или ерозия на емайла от кисели храни и напитки, той започва да става по-видим. Присъщият за него тон става по-изразителен, тъй като горният слой изтънява или развива микропукнатини.
Пушене
Тютюнопушенето е добре известен виновник, когато става въпрос за причиняване на жълти зъби. Химикалите, с които се обработва тютюна като катран и никотин допринасят за загубата на красивия бял цвят на зъбите.
Колкото повече пушите, толкова повече катран се натрупва по зъбния емайл. С времето, това води до неприятно жълто или кафеникаво оцветяване.
И най-лошото е, че този навик не само оцветява повърхността на зъбите, но и допринася цялостно за по-лошо орално здраве. Например – увеличава се риска от сериозни заболявания на венците като пародонтоза, загуба на зъби и други.
Износване
Зъбите постоянно са подложени на натиск и различни механични сили, когато дъвчите храната си. Тези действия се повтарят ежедневно и с времето започват да се износват. Първо се повлиява защитният им слой – емайлът, а след това промените стават по-сериозни и достигат дентина. Те стават по-податливи на оцветяване от храни и напитки, което допълнително може да изостри ефекта на пожълтяването.
Въпреки че до известна степен това износване е неизбежно, с поддържането на безупречна орална хигиена можете да минимализирате въздействието на времето.
Диета
Начинът Ви на живот и хранене могат да допринесат за това как ще изглежда усмивката Ви. Има храни и напитки, които са силно пигментирани като кафе, чай, червено вино, горски плодове и много други. Някои от тях съдържат хромогени, които са съединения, които причиняват оцветяване на емайла.
От друга страна, киселините в цитрусовите плодове и газираните напитки, отслабват емайла, което го прави по-податлив на оцветяване. Диета с високо съдържание на захар и нишесте може да насърчи растежа на бактерии и да доведе до натрупването на плака.
Затова е добра идея, дори да не можете да следите какво ядете, винаги да изплаквате устата си с вода след храна.
Лекарства
Известно е, че някои антибиотици, като тетрациклин и доксициклин, причиняват обезцветяване на зъбите, особено при деца. Когато се приемат по време на развитието на зъбите, могат да повлияят на емайла и той да придобие жълт, сивкав или кафеникав оттенък.
Това обезцветяване е предимно козметичен проблем и не засяга здравето или функционалността им.
Заболявания
По-рядко срещана причина може да бъде заболяване, което засяга емайла или лечение на ракови заболявания, при които е необходимо химиотерапия. В този случай обезцветяването е по-скоро кафеникаво.
Скърцане със зъби
Това състояние е известно още като бруксизъм и може да допринесе за промяна на цвета на зъбите по няколко начина. Повтарящото се стискащо движение оказва прекомерен натиск което води до износване и абразия. Така с течение на времето емайлът се износва и дентинът става по-видим.
Освен това, механичните сили, генерирани по време на скърцане със зъби, могат да създадат микрофрактури и грапави повърхности. Така в тях по-лесно се улавят петната от храни и напитки.
Травма
Тя може да бъде причинена от силен удар или нараняване, което потенциално да доведе до увреждане на кръвоносните съдове в зъба. Това довежда до вътрешно кървене или кръвоизлив. С течение на времето, то може да промени тона на цвета и да стане по-жълт или сивкав, защото кръвният пигмент се разпада и става видим през емайла.
Разбира се, травмата може да доведе и до счупвания и микропукнатини. Затова е важно да потърсите незабавна стоматологична помощ, ако това се е случило на Вас.
Какво представлява избелването на зъбите?
Избелването на зъбите е минимално инвазивна и достъпна за всеки процедура, което я прави едно от най-популярните лечения в естетичната стоматология. Резултатите в повечето случаи са незабавни и ефектите могат да продължат дълготрайно, ако поддържате добра устна хигиена.
Несъмнено, повечето хора асоциират избелването с професионално прилагани избелващи процедури в денталните клиники. Съществува обаче и широка гама от опции за избелване у дома, които можете да направите сами. И така се появява въпроса: „Кой метод е по-добър – избелване в домашни условия или при зъболекар?”.
Домашно избелване
На пазара можете да откриете множество продукти като пасти за зъби, избелващи ленти, гелове, избелващи системи и много други. Общото между тях е, че са алтернатива на професионалното избелване и работят на принципа „направи си сам”.
Обикновено цената на тези продукти е много по-ниска и предлагат удобството да си го направите сами, но всички имат по-ниски концентрации на активни съставки. Това означава, че НЕ могат да предложат същия ефект като процедурата при зъболекар.
Избелващи средства с по-висока концентрация за домашна употреба могат да бъдат закупени САМО от зъболекар.
Професионално избелване на зъбите
На първо място, основната разлика между двата метода е, че избелването в дентална клиника се извършва от зъболекари с голям професионален опит. Те ще Ви осигурят безопасни и надеждни резултати при избелване на зъбите.
Повечето разтвори за избелване на зъби използват водороден пероксид като избелващ агент. Комплектите за домашно избелване са регулирани, за да Ви предпазят от увреждане на зъбите и венците. Това означава, че съдържанието на активна съставка е много ниско, независимо дали използвате паста за зъби, ленти, пудри или гелове.
Резултатите от професионално избелване в дентална клиника са винаги по-добри, тъй като зъболекарите използват избелващи гелове с по-висока концентрация. Независимо от продуктите, които се използват, принципът на тази процедура е един и същ.
Първата стъпка е обстоен стоматологичен преглед, за да се осигури оптимална безопасност на Вашите зъби и венци. В повечето случаи, това е и моментът, в който се правят снимки преди процедурата, за да можете и сами да проследите промяната.
Следва подготвяне на зъбите – почистване на плаката и остатъците от храна от междузъбието. Възможно е по време на подготовката, Вашият зъболекар да забележи проблеми по някой от зъбите като напуквания по емайла или наличие на кариеси.
След като повърхностите са подготвени, се използва ретрактор, за да може да се отворят бузите и да се изложат всички зъби. Нанася се защита по цялата повърхност на венците, за да не бъдат повлияни от избелването. Върху зъбите се нанася избелващ продукт – най-често гел, който трябва да престои между 15 и 30 минути.
След това се почиства и нанася отново за 1 или повече допълнителни периоди от 15-30 минути. Обикновено продължителността и периодите на нанасяне, зависи от състоянието на Вашите зъби. За по-голяма яснота – Вашият зъболекар ще Ви обясни по-подробно как е най-добре да се процедира по време на прегледа.
Някои процедури за избелване включват светлина с висок интензитет, за да помогнат за активиране и усъвършенстване на процеса на избелване.
Първите резултати ще бъдат видими веднага, въпреки че трябват няколко дни, за да се видите финалния резултат.
Преди да си тръгнете от кабинета, Вашия стоматолог ще Ви обясни как може да максимизирате избелващия напред. Например – ще Ви заръча да избягвате определени храни и напитки за определен период от време и как правилно да се грижите за устната си хигиена. В зависимост от нуждите Ви, може да Ви препоръча и домашен комплект за избелване за засилване на ефекта.
Защо да изберете професионално избелване на зъбите?
Една от по-големите опасности от комплектите за домашно избелване е рискът избелващият агент да изтече върху венците Ви. Това може да причини чувствителност, болка или дори увреждане на тъканта им.
Когато изберете дентална клиника Фармадент, нашите професионалисти внимателно покриват венците Ви със защита. Тя предотвратява докосването на избелващия агент по време на процедурата и ги предпазва на 100%
А Вие, искате ли да върнете красотата на усмивката си?
Доверете се на нашите стоматолози и запишете час на телефоните на нашите клиники:
ул. Генерал Колев №8 – +359 879 61 00 06.
бул. Съборни №40 – +359 879 61 00 07.
Изберете пътя към живот без болка и грижи!